Faydalı Bilgiler

Solucan Gübresi Üretim Projesinde Olası Sorunların Çözümü

Vermikompost, yiyecek artıklarının Kaliforniya solucanı kullanılarak ayrıştırılması işidir. Solucanlar, karton, plastik ya da ahşap bir kutuya yerleştirilebilir. Solucanların yerleştirileceği yerde bir yatak hazırlanmalıdır. Ayrıca kutuya, havalandırma ve süzülme işlemi için delikler açılmış olmalıdır.

Solucan gübresi, kültür solucanları tarafından üretilen doğal bir ürüdür. Ayrıca solucan atığı diye de adlandırılır. Besin değeri yüksektir ve bitkileriniz için mükemmel bir besindir. Sağlıklı solucanlar için ve atıklarınızın hızlı biçimde ayrıştırılması için vermikompost sorunlarıyla nasıl başa çıkacağınızı bilmelisiniz.

Vermikompost Sorunlarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Solucan besleme kaplarını hazırlaması kolaydır. Yanlış hazılanmış kaptan dolayı bir kaç vermikompost problemi ortaya çıkabilir. Örneğin, eğer yeterince delik yoksa, kabın içi çok fazla nemli olacak ve yiyecekler çürüyecektir. Süzülme de yeterli seviyede olmayacağından, solucanlar boğulabilir.

Yatak seçimi de hassas çevre uyumu ile ilgili problemleri önlemek için önemlidir. Yatak, az miktarda nemli ve orta derecede PH seviyesinde olmalıdır. Kağıt ve parçalanmış karton gibi gevşek yatak idealdir, çok hızlı kuruma eğilimindedir, fakat gerektiğinde nem takviyesi ile bu denge sağlanabilir. Turba yosununun PH seviyesi düşüktür. Bu da solucanların sağlığı için iyi değildir.

Dışarıda yapılan solucan gübresi üretimi, solucanların uygun yerlere hareket kabiliyetine bağlıdır. Kap içerisinde yapılan vermikompost ise sizin ideal çevreyi hazırlayabilme becerinize bağlıdır.

Vermikompost Problemleri

Solucan besleme kabınızın yeterince ılık bir yerde bulunmasına dikkat edin. İdeal sıcaklık 15-26 C’dir.
Yiyecek artıklarını solucanların kolay ve hızlı bir şekilde ayrıştırabileceği kadar küçük parçalar halinde kesin. Bu gübrenin içinde küflü topaklar oluşmasını engeller. Kımızı Kaliforniya solucanları, sizin ya da benim sindirebileceğim bir çok yiyeceği yiyebilir. Fakat yağlı, kokulu ve hayvansal ürünlerden kaçının. Bu yiyecekler solucan kabının çürük kokmasına neden olur. Hatta solucanlar bunları hiç ayrıştırmayabilir.

Vermikompost üretim kabı, yeri, nemi ve yiyecek artıklarının özellikleri konularında yönergelere uyarak problemleri minimum seviyede tutabilirsiniz.

Vermikompost Zararlıları

Vermikompost etrafında bazen sivrisinek ya da sinekler uçuşabilir. Sivrisinekler kabın fazla nemli olmasından kaynaklanabilir. Çözümü, kapağı açıp kabı kurutmak ya da sulamayı azaltmaktır. Ayırca fazladan yatak malzemesi ekleyerek nemi dağıtabilirsiniz.

Sinekler yiyeceğin kendisine gelirler. Büyük doğranmış ya da yatağa gömülmemiş yiyecekler, sinekleri cezbederler.
Solucan gübresi üretim projelerinde diğer zararlılar yaygın değildir. Fakat dışarıdaki kaplarda, organik maddeleri ayrıştıran böcekler, tespih böcekleri gibi zararlılar olabilir. Ayrıca ağır bir kokusu olan solucan besleme kapları diğer çöpçü hayvanları çekebilir.

Bahçede Solucan Gübresi Kullanımı

Yiyecek atıkları solucan gübresine dönüştükten sonra bahçe toprağıyla karıştırılmaya uygundur. Bu atıkların büyük bir kısmını alarak bahçede kullanın. Geriye kalan az miktarı “başlatıcı” olarak kullanmak üzere ayırın ve yeni yatağın üzerine az bir miktar yayın. Sonra daha fazla yiyecek artığı ekleyin.

Sıcaklığı ve nem seviyesini sabit tutup doğru türden yiyecek artığı kullanarak vermikompost problemlerinden kolayca kaçınılabilir.

Solucan Gübresi Üretim Projesinde Solucanların Ölmesinin Nedenleri

Kırmızı Kaliforniya solucanlarıçöplerle savaşımızda yardımsever müttefikler olsalar da, solucan gübresi üretim projenizde işleri idare etmeyi öğrenene kadar solucan ölümleriyle uğraşmak zorunda kalabiliriz. Solucanlar genellikle oldukça dayanıklı hayvanlardır. Fakat mutlaka belli çevresel standartlar sağlanırsa yaşarlar. Eğer nedensiz bir şekilde solucanlarınız öldüyse, pes etmeyin. Sadece yatağı yenileyip tekrar deneyin. Mutlaka gözünüzden kaçan bir durum olmalı, çünkü sebepsiz yere telef olmaları mümkün değildir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarında en genel ölüm nedenlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Vermikompost Üretim Projesinde Solucan Ölümleri

Genellikle vermikompost üretiminde solucanların ölümü bir kaç probleme dayandırılabilir: yanlış nem seviyesi, ısı seviyesindeki problemler, hava sirkülasyonu olmaması ve çok fazla ya da az besin verilmesi. Solucan bakımı demek sürekli olarak bu anahtar koşulların kontrolü demektir. Düzenli kontroller aynı zamanda zararlı böceklerden de sorun oluşturacak seviyeye gelmeden kurtulmayı sağlar.

Nem – Nem, solucanların gelişebilmesi için mutlaka olmalıdır. Fakat çok fazla ya da az olursa zarar verecektir. Hazırlayacağınız kompost yatağını, sıkınca damlamayacak kadar nemlendirin ve kavun gibi sulu gıdalar verecekseniz, yatak malzemesine ekleme yapın. Ekleme yaptığınız malzeme yiyeceklerdeki fazla nemi emecek ve solucanları boğulmaktan kurtaracaktır.

Sıcaklık – 12 ve 25 C arasındaki sıcaklık solucanlar için idealdir. Fakat ani sıcaklık değişimlerine dayanamazlar. Termometreyi elinizin altında bulundurun ve kabınızın sıcaklığını günde bir kaç kez kontrol edin. Eğer güneşin direk kabınıza vurduğunu fark ederseniz veya yaşadığınız yer sıcaksa, kabınızı gölge bir yere taşıyın ki solucanlar sıcaktan pişip ölmesin.

Hava Sirkülasyonu – Hava sirkülasyonu Kırmızı Kaliforniya solucanlarının kaplarında ölmelerinin en bilindik sebebidir. Kabınızda birçok hava deliği bulunsa da bu delikler kapanabilir ve bu da oksijensiz kalmalarına sebep olabilir. Bazen yatak basılır ve katmanlar arasına hava girebilmesi için kabartılması gerekir. Solucan gübresi üretimprojenizde başarı için bu iki faktöre dikkat edin.

Yiyecek – Sağlıklı solucanlar yetiştirmek için yiyecek karmaşık bir faktördür. Genel olarak, sisteminizdeki her 450 gr solucan her gün 225 gr yiyecek tüketir. Yavrulayarak çoğalmaya başladıklarında yiyecek miktarı da artar. Fakat tüketim miktarlarını sürekli gözlemlemelisiniz. Çok az yiyecek solucanların kendi atıklarını yemelerine sebep olur. Bu da solucanları zehirleyecektir.

Kötü Kokan Solucan Yetiştirme Kutusu için Ne Yapılmalıdır?

Vermikompost, mutfak atıklarınızı geleneksel gübre yığınıyla uğraşmaya gerek kalmadan yeniden değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Solucan yetiştirme metodunu öğrenene kadar bazı şeyler yanlış gidebilir. Solucan gübresi üretim kabında koku oluşması genel ve en kolay çözülen problemdir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin…

Solucan Besleme Kutusu kokuyor!

Solucan yetiştirme kabınız kötü kokuyorsa işlerin ters gittiğini düşünebilirsiniz. Bu her ne kadar solucanların yaşam alanında her şeyin mükemmel gittiğini göstermiyor olsa da, genellikle çözülemez bir problem değildir. Kötü kokan solucan besleme kabının bir kaç genel nedeni vardır.

Yiyecek Seçimi

Solucanları neyle ve nasıl beslediğinize dikkat edin. Solucanların hızla yiyebileceğinden daha fazla yiyecek verirseniz, yiyeceklerin bir kısmı çürüyecek ve koku yapacaktır. Aynı zamanda yiyecekleri en az bir buçuk cm dibe gömmez seniz, solucanlar yemeden önce yine çürüyüp koku yaparlar.

Bazı solucan dostu yiyecekler (brokoli gibi) çözüldükçe doğal olarak kokarlar. Fakat solucanları asla et, kemik, süt ve yağ gibi yiyeceklerle beslemeyin. Çünkü bunlar uygun değildir.

Çevresel Nedenler

Solucan gübresi üretim kabınızda çevresel bir problem varsa koku oluşmasına sebep olabilir. Genellikle yatağın sürekli kabarık tutulması ve aşırı nemin soğurulması için yeni yatak maddesi eklenmesi gerekir. Yatağı kabartmak ve hava deliklerinin açılması hava sirkülasyonunu arttırır.

Eğer hayvansal ürünleri solucanlardan uzak tuttuysanız ama hala ölü bir balık gibi kokuyorsa, solucanlar ölüyor olabilir. Isıyı, nem seviyesini, hava sirkülasyonunu kontrol edin. Sorunlu olan maddeleri düzeltin. Ölü solucanlar çöp yemez ya da etkili bir şekilde solucan gübresi üretemezler. Bu yüzden bu dostlarımıza ideal bir çevre sağlamak çok önemlidir.

Solucanların Üretim Alanından Kaçması Nasıl Engellenir?

Vermikompost (Solucan Gübresi) üretimi ilginç bir projedir. Eğer planlı bir şekilde yapılırsa, sonuçta elimizde besin değeri zengin, tamamiyle doğal bir gübre olacaktır. Ayrıca bu gübre sebze bahçemizde, çiçeklerimizde ve ev bitkilerimizde harikalar yaratacaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanı beslemek ve bunun karşılığında vermikompost elde etmek zor bir faaliyet değildir. Fakat yeni başlayanlar için nadir de olsa, solucanların üretim alanından kaçmasını engellemek zorlu bir işlem olarak ortaya çıkabilir. Eğer sadece bir kaç solucan kaçmaya çalışıyorsa çok önemli değildir. Özellikle de üretim kutunuz henüz yeniyse yuvalarına ayak uydurmaya çalışıyor olmalılar. Fakat solucanların toplu olarak firar ettiğini görüyorsanız, acilen ele almanız gereken önemli bir problemle karşı karşıyasınız demektir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Üretim Sahasını Terk Ediyorsa Yapmanız Gerekenler

Eğer solucanlar kaçmaya çalışıyorsa, yapılacak ilk iş üretim kutusundaki çevresel problemleri kontrol etmektir.

Solucanlar yeni yuvalarında rahat etmemiş olabilirler. Örneğin, bir bilgisayar kağıdını parçalayarak solucan kutusunda değerlendirmek iyi bir fikir olabilir. Fakat bu kağıdı beyazlatmak için kimyasal kullanılmış olabilir. Parçalanıp kompost içerisinde kullanıldığında solucanların kaçmasına sebep olabilir. Parçalanmış gazete kağıdı ya da beyazlatılmamış herhangi bir kağıt solucanların kaçmasına engel olabilir. Eğer kutuyu beyaz kağıtla çoktan doldurduysanız, bir kaç avuç kağıdı geri çıkarın ve parçalanmış gazete kağıdıyla değiştirin.

Solucanlar ayrıca çok ıslak bir ortamdan da kaçmayı deneyebilir. Solucanların bulunduğu ortam oldukça nemli olmalıdır, fakat yataktaki maddeyi elinizle sıktığınızda su damlamamalıdır. Eğer kağıtlar sıkışmışsa, solucanlar boğulabilir.

Eğer problem ıslak yataksa, yatağın bir bölümünü çıkarın ve yenisiyle değiştirin. Bu sayede yeni koyduğunuz madde yatağın ıslaklığını emecektir. Eğer yatakta su biriktiyse, kabın dibinden suyu akıtın, veya yeni nemli bir yatakla yeniden başlayın.

Eğer solucanları fazla besliyorsanız veya onlara marul, domates gibi sulu gıdaları çok fazla veriyorsanız, yatakları yeterince kuruyana kadar bu ürünlerin miktarını azaltmayı deneyebilirsiniz. Solucanlar ayrıca sürekliliği severler. Eğer yataklarında ya da verdiğiniz yiyeceklerde büyük değişiklikler yaparsanız, yine gitmeye çalışabilirler. Tahmin edebileceğiniz gibi, eğer onları beslemeyi unutursanız da kaçmak isterler.

Solucan Kutusundan Kaçış Nasıl Görülür?

Yeni bir solucan grubu yeni evlerine alışana kadar gezinmeye daha meyilli olabilir. Solucanlar biraz yarasa gibidirler; ışıktan korkarlar. İlk bir kaç gün sürekli ışık tutulması, solucanların yatağa tüneller kazmasına sebep olacaktır. Bu rahatsız olduklarını ve firar eğilimi taşıdıklarını gösterir.

Eğer solucanlar havalandırma deliklerinden kaçıyorlarsa, delikleri kaçmalarına engel olacak ama hava sirkülasyonuna da izin verecek naylon tıpalarla kapatabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucanları için hazırladığınız kabın oldukça huzurlu olmasını sağlayın. Örneğin, kabı, solucanların araçların ya da ağır makinelerin titreşimlerini hissedebilecekleri bir yere koymayın ve solucanların gelişimini izlemek için kutuyu her saat başı açmayın.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir