Kaliforniya Solucanlarının Beslenmesi

Kırmızı kaliforniya Solucanları NE YER?

Kımızı kaforniya solucanlarıticari amaçla üretilen melez bir cins oldukları için sıradan toprak solucanlarına oranla daha dirençli bir yapıya sahiptirler. Fakat bu her şartta hayatta kalabilecekleri anlamına gelmiyor. Solucanlar dış yüzeylerini kaplayan yumuşak dokudan da anlaşılacağı üzere oldukça narin canlılardır. Bu nedenle asit içeren veya aşırı ıslak ya da kuru ortamlarda hayatlarını sürdürmeleri mümkün değildir. Ayrıca narin dış yüzeyleri dolayısıyla doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında fazla dayanamaz telef olurlar. Asıl konumuz olan beslenmelerine gelecek olursak, özellikle tarım ve hayvancılıkla geçinen çiftçilerimizin bu konuda çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Kırmızı Kaliforniya solucanlarını beslemek için hazırlayacağımız kompost yığınında kullanacağımız hammadde yarı yanmış hayvan dışkısıdır. Buradaki yanmış kelimesindeki kasıt, hayvan gübresinin bir süre yağmur ve güneş görmesi sonucunda fermente olması yani asit içerikli hayvan sidiğinden arınmasıdır. Hayvan gübresinin solucanları beslemek için uygun kıvama geldiğini kokusundan ve renginden anlayabilirsiniz. Gübrenin kokusunu kaybetmiş olması ve taze gübre den daha koyu bir renge sahip olması gerekir. Burada dikkat edeceğiniz nokta; taze veya çok fazla beklemiş olan hayvan gübresi kullanmamaktır. Taze olduğunda içerisindeki hayvan sidiği dolayısıyla asit içerir. Güneş ve yağmur altında çok fazla beklediğinde ise, artık topraksı bir maddeye dönüşür ve içinde solucanların tüketebileceği herhangi bir organik besin kalmaz.

Solda gördüğünüz resimde her türlü organik evsel veya ticari atığı kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi resimdeki tüm bitkiler asit içermeyen yapıya sahiptir. Özellikle muz kabuğu, marul, lahana, yumurta kabuğu ve çay posasına bayıldıklarını söylemek yanlış olmaz. Resimdeki yumurta kabuğu nereden çıktı diye soranlarınız mutlaka olacaktır. Evet, solucanların dişleri yok, fakat yumurta kabuğu en sevdikleri besinler arasında yer alıyor ve tüm kalsiyum ihtiyaçlarını karşıladığı için üreme hızlarında bariz bir artış oluyor. Bunu bizzat uyguladığım için söylüyorum, kesinlikle yumurta kabuklarını değerlendirmeniz gerekir. Bu kadar sert bir atığı nasıl tüketiyorlar diye soracak olursanız; işin sırrı salgıladıkları sıvıda diyebilirim. Eğer seri bir şekilde üremeleri konusunda ısrarcıysanız, çevrenizdeki pasta-börek salonlarını ziyaret ederek sizin için zaten çöpe atacakları yumurta kabuklarını toplamalarını rica edebilirsiniz. Bu tür işletmeler hamur işlerinde günlük yüzlerce yumurta kullanmaktadır ve rica ederseniz emin olun sizi kırmazlar. Yine resimde yer alan karton yumurta kabı sizin için değersiz bir atık sayılıyor olabilir, ancak kırmızı kaliforniya solucanları için bu yemek anlamına geliyor. Kağıt veya karton atıklarınızı ufak kıymıklar haline getirip hazırladığınız kompost içine karıştırırsanız, bir süre sonra solucan gübresine dönüştüklerini gördüğünüzde lütfen şaşırmayın. Bu arada sallama çay poşetlerini komposta karıştırırken sadece iplerini ayırmanız yeterlidir. Diğer kısımları zaten solucanların tüketebileceği yapıdadır. Bahçeden biçtiğiniz çim, saman yada dut yaprağı, ince talaş gibi daha pek çok atık kompost içerisinde yer alabilir.

Solda gördüğünüz resimde kırmızı Kaliforniya solucanları için tehlike içeren organik atıklar yer alıyor. Et, peynir, süt, yumurta içi, narenciye atıkları, soğan, sarımsak, biber, hamur işleri ilgi alanlarına girmiyor ve telef olmalarına sebep olabiliyor. Limon, portakal gibi narenciyeler zaten hepimizin bildiği gibi asit içerirler, solucanlar etçil olmadıkları için zaten et yemezler, ayrıca hamur işleri onlara göre değil. Tuvalet kağıdı veya evcil ve etçil hayvanların atıkları hijyenik acıdan zaten uygun olmadığı için solucanları beslemek amacıyla kullanılamaz. Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştirmek isteyenlerin bu canlıları beslemek için kullanabileceği evsel veya ticari atıklar yasaklı olanlardan çok daha fazladır. Zaten bunlar doğrudan atık oldukları için de besleme aşamasında maliyet söz konusu değildir. Zaten bu işi ilk başta profesyonel seviyede yapmak zorunda değilsiniz. Belli bir miktar kırmızı Kaliforniya solucanı satın alarak, hem deneyim kazanır hem de kısa sürede üremelerini fırsata çevirebilirsiniz. Son zamanlarda yabancı içerikli siteleri karıştırırken özellikle Abd ve Avrupa ülkelerinde kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği yapanların farklı bir kompost kullandığını fark ettim. Aslında bu bizim ülkemizde rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir organik atık çeşidine giriyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde istiridye mantarı yetiştiren pek çok girişimci var ve bu mantarları yetiştirmek için kullanılan kompost 60 gün sonra atık sınıfına giriyor. Bu işi yapan işletmeler ile anlaşma yaparak zaten artık üretim yapmadıkları istiridye mantarı kompostlarını solucan gübresi üretiminde kullanabilirsiniz. Üstelik solucanların üremesi için gerekli olan gereken tüm mineralleri karşılayan mantar kompostlarını her bölgede bulmak mümkün.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Nasıl ve Ne İle Beslenir?

Vermikompost, yiyecek artıklarını azaltarak bahçeniz için besin değeri yüksek ve zengin bir gübre meydana getirmenin çevre dostu bir yöntemidir. Ortalama 1000 adet kırmızı kaliforniya solucanı, günde 500-1000 gr yiyecek artığı tüketirler. Solucanları neyle beslediğiniz ve solucan gübresi üretim çalışmalarında yapılacak ve yapılmayacak şeylere dikkat etmek önemlidir.

Solucanların Bakımı ve Beslenmesi

Solucanlar yemeği çok severler ve zamanlarının çoğunu da yiyerek geçirirler. Sizin ve benim gibi solucanların da sevdiği ve sevmediği yiyecekler vardır. O zaman solucanlar neyle beslenmeli ve neleri solucan kabımıza koymaktan kaçınmalıyız?

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Ne ile beslenir?

solucan-beslemeKompost hazırlamak için, sebze ve meyveler tercih edeceklerimizdendir. Solucanlar aşağıdakilerden herhangi birini yiyeceklerdir:

Kabak
Mısır koçanı yaprakları
Kavun kabukları
Muz kabukları
Çay posası
Yumurta kabukları
Kahve telvesi
Meyve/sebze ve diğer bitkisel artıklar
Yarı yanmış hayvan gübresi

Solucan kabımıza turunçgiller, soğan ve sarımsak koymaktan kaçınmalıyız. Sarımsak ve soğan, solucanlar tarafından ayrıştırılırlar, fakat ayrıştırılana kadar geçen süredeki koku dayanabileceğinizden daha fazla olabilir. Turunçgil posası ya da herhangi bir yüksek asitli meyveyi solucan yetiştirme kabınıza çok miktarda eklerseniz onları öldürebilirsiniz. Bu yüzden az miktarda eklemeye dikkat edin veya posasız sadece kabuğundan koyun.

Solucanları besleme işleminiz temel olarak “yeşil” oldukça solucanlar kaba koyduğunuz neredeyse her şeyi yiyeceklerdir. Mesela kahve telvesi, yumurta kabukları, bitki artıkları ve çay yaprakları gibi… “Yeşil” besinler azot bazlıdır. Fakat solucan kabının “kahverengi”lere veya parçalanmış gazete kağıdı, yumurta kartonları ve karton gibi karbon bazlı maddelere de ihtiyacı vardır.

Solucanlar beslenirken yapılmaması gerekenler:

Tuzlu ve asitli yiyecekler vermeyin.
Domates ya da patates vermeyin.
Et ve süt ürünleri vermeyin.

Solucanlar domatesleri yerler ama tohumlarını ayrıştıramazlar. Bu yüzden solucan gübresi üretim kabınızda büyük ihtimalle domatesler filizlenmeye başlayacaktır. Çok sıkıntı oluşturmaz bu durum. Tek yapmanız gereken bu filizleri koparmaktır. Patates ile beslerseniz de aynı durum oluşabilir. Patatesler sindirilmeden önce filizlenmeye başlarlar. Et ve süt ürünleri, tamamen ayrıştırılmadan önce çok kötü koktukları için kullanmamamız gereken yiyeceklerdendir. Ayrıca bunlar sinekleri de çekeceklerdir.

Solucanları evcil hayvan artıkları ve “sıcak” gübreyle beslemeyin. “Sıcak” gübre sindirilmemiş hayvan artıklarıdır. Bunu eğer kabınıza eklerseniz, kabın sıcaklığını solucanlar için uygun olmayacak biçimde yükseltecektir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Nasıl beslenir?

Sebze ve meyveleri kompost içine katmadan önce çok küçük parçalar şeklinde kestiğinizden enim olun. Bu solucan gübresi oluşturma sürecine yardım edecektir.

Kabınızın boyutuna bağlı olarak, haftada bir kere ile başlayıp iki günde bire kadar düşürerek ortalama 1 kupa yiyecekle besleyin. Solucanların yiyecekleri ne kadar hızlı tükettiklerini içeren bir seyir defteri tutabilirsiniz. Böylece, zamanlamayı, miktarı ve yiyecek çeşitliliğini ayarlayabilirsiniz. Kokulu bir solucan yetiştirme kabı, aşırı beslemenin belirtisi olabilir. Kabınızdaki yiyecek alanlarını solucanların tamamının ulaşabileceği şekilde ayarlayın. Sinekleri kabınızdan uzak tutmak için yiyeceği 7-10 cm aşağı gömün.

Doğru beslemenin en iyi göstergesi, solucanların durumu ve sayılarının artmasıdır. Solucanların doğru bir şekilde bakımı ve beslenmesi, size bahçenizde kullanabileceğiniz zengin bir toprak, daha az çöp ve arazilerimizdeki çöp miktarının azaltılmasında bir pay olarak geri dönecektir.

Solucan Besleme Kabı Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi çöplerinizi azaltmanın ve bitkileriniz için verimli toprak elde etmenin kolay bir yoludur. solucan-besleme-kabi-2Özellikle apartmanda oturup, kısıtlı alana sahip olanlar için solucan yetiştirme kapları idealdir. Bu kapları, vermikompost üretimi yapan bazı şirketlerde ve internette bulunabilir. Fakat evde yapılması kolay ve daha ucuzdur. Kendi solucan besleme kabınızı yapın ve bu küçük canlıların bahçeniz için son derece verimli gübre oluşturmalarını izleyin.

Ev ve Bahçe için Solucan Yetiştirme Kapları

Satın alabileceğiniz birçok çeşit solucan yetiştirme kabı vardır. Fakat solucan besleme kabını kendiniz yaparsanız çok daha ekonomik olur. Ayrıca dilediğiniz ölçü ve tasarıma sahip olursunuz.

Tahta ve plastik kutular solucan besleme kabı yapımında iş görürler. Eğer elinizde yeterince malzeme ve uygun kereste varsa kendinize özel bir tasarım bile yapabilirsiniz. Burada amaç mutfak atıklarınızı içerecek, solucanların kaçmamasını sağlayacak ve solucanların

yiyeceğe ulaşmasını da engellemeyecek bir kap oluşturmak.

Solucan Besleme Kabı Çeşitlerisolucan-besleme-kabi-4

Tabanı olmayan kaplar kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştirmek için uygun değildir. Bular kültür solucanları oldukları için toprak ile temas halinde olmaları durumunda sisteme farklı tür solucanlar dahil olabilir. Bu durumda solucan ırkınız safkan olmaktan çıkar ve verim düşer.

Plastik kutular ve tahta kutular kullanabilirsiniz. Metal kutulardan kaçının. Bunlar mineral yoğunluğunu arttırırlar. Genel solucan kapları tek katlılardır. Ayrıca bir kaç katlı da yapabilirsiniz. Böylece solucanlar ilk kattaki besinleri tüketince bir sonraki kata geçerler. Bu solucan gübresini kolay hasat etmenizi sağlar.

Daha süslü bir sistem için, kutunun alt kısmına bir musluk ekleyip gübre çayını buradan alabilirsiniz. Bu solucan besleme kabında demlenmiş yiyecek artıklarının nemidir. Bitkilerinize katkı
sağlayacak vitamin ve mineraller içerir.

Solucan Besleme Kabı Nasıl Yapılır?

Aşağıda adımları takip ederek ev veya bahçe için iki katlı solucan besleme kabı yapabilirsiniz. Solucan besleme kabınısolucan-besleme-kabi-5 iki katlı yapmamızın sebebi, solucanları hiç rahatsız etmeden altta
biriken solucan gübresini hasat etmektir.

Öncelikle aynı boyutlarda üç adet plastik kutuya ihtiyacımız var. İlk kutuya herhangi bir işlem yapmıyoruz. Bunu kompost içerisinden süzülecek nemi biriktirmek için tabana yerleştiriyoruz.

Kullanacağınız diğer iki kabın alt kısımlarına ve yanlarına (üstlere doğru) yarım cm’lik delikler açarak işe koyulun. Böylece solucanlar alt katta işini bitirdiğinde üst kutuya geçebilecekler. Bu deldiğimiz kaplardan birini hiçbir işlem yapmadığımız ilk kabın içine yerleştirin. Kenarda hazır bekleyen üçüncü kap şimdilik işimize yaramaz.

Hazırladığımız kabın içine 2 parmak kadar kompost solucan-besleme-kabi-6koyun ve 1000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı yerleştirin.  Üstlerine de nemli bir karton koyun ve hava delikleri açılmış bir kapak kapatın.

Kabı içeride ya da dışarıda serin bir yere (soğuk değil) yerleştirin. Kutuyu orta derecede nemli tutmaya özen gösterin. Fakat ıslak olmasın.

İkinci kap solucan gübresi ile dolduğunda kenarda bekleyen kaba 2 parmak kadar mama koyarak en üste koyacağız. Böylece solucanlar alttaki deliklerden bir üst kata çıkarak ikinci kutuyu terk etmiş olacaklar. Tüm solucanlar en üst kata çıktıklarında aradaki kabı alarak solucan gübresini hasat etmiş olacağız. Bu şekilde ikinci ve üçüncü kabımız sürekli yer değiştirecek ve zahmetsiz bir şekilde solucan gübresini hasat etmiş olacağız.

Bu döngü sürekli bu şekilde devam edecek. Biriken solucan humusunu hasat ettikten sonra boşalan kutuyu diğeri dolunca tekrar üste koyarak solucanları bir üst kata taşınmasını sağlayacağız.

Kırmızı Kaliforniya solucanları her zaman verdiğiniz besinleri tüketerek yüzeye doğru hareket edeceklerdir. Siz kutulardan biri humus ile dolduğunda içerisinde atıklar olan yeni kutuya üste koyarsanız, solucanlar kısa sürede alttaki deliklerden buraya geçerler.

Solucanları Beslemek

Ne kadar yiyebildiklerini görünceye kadar, solucanları yiyeceklerinizin artıklarıyla azar azar besleyin. 450 gr solucan günlük ortalama 225 gr yiyecek artığı tüketebilir. Kırmızı Kaliforniya solucanları çok hızlı çoğalırlar, bu yüzden zaman geçtikçe daha fazla mutfak artığı ile beslemeniz gerekecek.

Süt, et ve yağlı ürünlerle ve hayvan artıklarıyla beslemekten kaçının. Yiyecekleri yatağa gömerseniz sinekleri uzak tutmuş olursunuz. Ve solucan besleme kabını sık sık ve az az nemlendirin.

Kap, solucan humusu ile dolana kadar besin takviyesine devam edin. Kap dolduğunda nemli yatak ve yiyecek hazırlanmış ikinci kutuyu diğerinin üzerine koyun. Solucanlar dibindeki delikler yoluyla ikinci kutuya çıkacak ve işlem yeniden başlayacaktır.

Solucan Yetiştirme Kabını Soğuktan Korumak

Bahçeyle uğraşan hemen herkes, çeşitli tiplerdeki bitkisel çöpleri bir yere biriktirdiğinizde organizmaların ve böceklerin bu çöpleri ayrıştırarak toprağımızda kullanabileceğimiz gübre (kompost) haline getirdiğine aşinadır. Bu doğal gübre mükemmel bir bahçe katkısıdır. Fakat atıkların toprağımızda kullanabileceğimiz gübreye dönüşmesi aylar alabilir. Ayrıştırma işlemini hızlandırmanın ve daha hızlı biçimde daha verimli organik gübreye sahip olmanın yolu karışıma solucanları eklemektir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları gübre üretimini çok hızlı yaparlar, bu yüzden solucan gübresi üretimini bahçe işlerinizden biri haline getirmek zekice bir harekettir. Fakat eğer yaşadığınız bölge kışın sert iklim şartlarına maruz kalıyorsa, solucan gübresi üretimi biraz daha fazla çaba gerektirecektir. Kışın solucan beslerken dikkat etmeniz gereken şey, solucanların mevsimi donmadan atlatacakları seviyede ısıyı sağlayabilmektir.

Kışın Solucan Gübresi Üretimi

Solucanlar, dış sıcaklık 13-25 C arasında olduğunda gelişirler. Sıcaklık düşmeye başladığında, solucanlar halsizleşir, yemek yemez, uykuya eğilimli olur ve bazen de daha sıcak ortamlar için kaçmaya çalışırlar. Soğuk iklimde vermikompost üretimi ya da soğuk havalarda solucan beslemek, solucanları kışın henüz gelmediğine ve hala sonbaharda olduğumuza ikna etmekle ilgilidir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, solucanları yalıtımı sağlanmış bir garaj ya da serin bir bodrum gibi daha ılık bir yere taşımanızdır. Hatta onları evin içine bile alabilirsiniz. Bunu yaparsanız, solucanları kışın canlı tutabileceğiniz yalıtımı sağlanmış bir çevreye kavuşturmuş olursunuz.

Soğuk Havada Solucan Bakımı için Öneriler

Hava soğukken vermikompost işleminde ilk adım solucanları beslemeyi durdurmaktır. Sıcaklık düştüğünde solucanlar yemeği bırakacaktır. Artıklar çürüyebilir ve hastalık oluşturacak organizmaları çekebilirler. Eğer solucan besleme kabını korunaklı bir alana alamıyorsanız amacımız kışı atlatmalarını sağlamak olmalıdır, daha fazla gübre üretmelerini sağlamak değil.

Solucan yetiştirme kabının üzerini 60-90 cm kalınlığında yaprak ya da saman ile örterek yalıtım sağlayın. Sonra da üzerini su geçirmeyecek şekilde brandayla kaplayın. Bu hem sıcaklığı arttıracak hem de içeri kar, buz ve yağmur girmesini engelleyecektir. Solucan besleme kabını kaplamadan önce içine pişmiş pirinç gömmeyi deneyin. Pirinç ayrıştırılma sırasında kimyasal bir süreçten geçerek ısı yayacaktır. Hava Sıcaklığı 12 C’nin üzerine çıktığında üzerini açıp solucanları besleyin ki açlıktan ölmesinler. Unutmayın, solucanlar kışın çoğu zaman donarak değil uykuya daldıkları için açlıktan ölürler.

Solucanları beslerken kaçınmanız gerekenler!

-Tuzlu, asitli ve yağlı yiyecekler vermeyin.
-Et ve süt ürünleri vermeyin.
-Salata atıkları (tuzlu ve yağlıdır).
-Portakal, mandalina ve limon gibi meyveler asitlidir.
-Soğan, sarımsak aşırı koku yapar ve uygun değildir.

Solucanlar Nasıl beslenir?

-Çay posası,
-Salata için yaptığınız ön hazırlıkta çıkan mutfak atıkları (marul, roka,  havuç vs),
-Asit içermeyen meyve ve sebze atıkları (ıspanak, lahana, elma, armut veya muz kabukları vs),
-Yumurta kabukları (parçalanmış, kıyılmış veya öğütülmüş)
-Kısaca asit, tuz ve kimyasal içermeyen her türlü organik atık solucanlar için besindir. Tüm bu atıkları yemeklik soğan doğrar gibi küçük parçalara ayırmanız iyi olur. Hatta biraz daha büyük olabilir.

En sevdikleri besinler ise çay posası, muz kabukları ve marul, lahana, ıspanak gibi yapraklı bitkilerdir. Çay posası bol miktarda verilebilir ve sıkıntı yaratmaz.

Tüm bu atıkları yemeklik soğan boyutuna getirip, 5-7 gün bekletip solucanlara verebilirsiniz.

Not: Çay posası %80 nemli bir şekilde 15 gün beklemeden solucanlara verilmez. Bekleme süresinde karıştırmaya gerek yok. Hazır olduğunda çay kokusu yok olur. İç kısımlar yağlanmış gibi olur. Yüzeyi küflenebilir. Sorun olmaz.

Önemli: Mama hazırlarken hammadde olarak çay posası kullanıyoruz. Hazırladığınız karışımın içinde mutlaka bol miktarda çay posası olmalıdır.  İdeal karışım oranı %70 çay posası %30 evsel atıklar. Mamanın içindeki çay posası miktarı %50’den aşağı düşmediği sürece sorun olmaz.  %100 çay posası bile verebilirsiniz.

Örnek; Marul, muz, havuç ve yumurta kabukları gibi tüm atıkları bir kapta 5-7 gün boyunca bekletin. Daha sonra bunları 15 gün beklemiş çay posası ile karıştırıp solucanlara verebilirsiniz.

Evsel atıklar, ağzı açık poşet içinde, plastik ya da ahşap bir kap içinde bekletilebilir. Tamamen çürümelerini istemiyoruz. Sadece ayrışma sürecini hızlandırmak için 5-7 gün bekletiyoruz. Sonuçta bu tür yeşil atıklar zaten çok kısa zamanda çürümeye başlar. Eğer atıklar koku yapıyor yada sinekleri çekiyorsa, sadece 3-5 gün beklettikten sonra solucan besleme kabına koyun ve üzerini kenarda 15 bekletilmiş çay posası ile örtün. Böylece yeşil atıklar altta kalacağı için koku ve sinek olmaz.

Beslemeyi çok fazla yapmayın. Solucanlara 3-5 gün yetecek kadar besin verirseniz çok daha iyi olur. Böylece verdiklerinizi sürekli tüketirler ve kabınızın etrafında sinek ve koku oluşmaz. Ortalama olarak 3-4 parmak mama takviyesi yapmanız yeterli olacaktır. Besinleri tükettiklerini üst kısmın demlenmiş pilav görüntüsü almasından anlayabilirsiniz.

– Solucanların fazla ışık almayan ve doğrudan güneş görmeyen bir alanda barınmalarını sağlayın.

– Ortam sıcaklığı ortalama 20 derece olursa üreme ve beslenme sürekli devam eder.
– Nem ortalama %80 oranında olmalıdır. Çok ıslak olmayacak, ancak kuru da olmayacak. Islak sünger kıvamı iyidir. Solucanlara vereceğiniz mamayı avucunuza alıp sıktığınızda su çıksın ama damlamasın.
-Solucan besleme kabına özellikle sıcak havalarda nem gerekebilir. Gün içerisinde bir defa kontrol ederek nem oranına bakın. Eğer kompost yeterli neme sahip değilse az bir miktar su püskürtebilirsiniz.
– Besleme kabının mutlaka oksijen alması gerekir.

Solucanlara sadece mutfak atıkları vermek zorunda değilsiniz. Çim, dut yaprağı, kuru yemiş kabukları, ince saman, kıyılmış karton parçaları gibi atıklarda uygundur.

Solucanları size zaten bir miktar kompost içinde gönderdiğimiz için yatak hazırlamanıza gerek yoktur. Doğrudan geldikleri kompost ile birlikte besleme kabına bırakmanız yeterlidir.

Solucan gübresini hasat edeceğiniz zaman kabı uygun bir yere dökerek solucanları ayırabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise en üst kısma solucanların geçebileceği boyutta deliklere sahip bir file sermek ve bunun üzerine mama koyarak filenin üzerinde toplanmalarını sağlamaktır. Böylece file ile birlikte solucanları dilediğiniz alana aktarabilirsiniz. Geriye kalan kısım ise solucan gübresidir.

Dilerseniz solucan besleme kabını çok katlı yaparak hasat işlemini solucanları hiç rahatsız etmeden yapabilirsiniz.

Solucan Yetiştirme Kabında Zararlı Böcekler Oluşmasının Nedenleri

Solucan besleme kabınız hayat dolu ve vermikompost projeniz çok iyi gidiyor. Ta ki solucan yatağında davetsiz bazı yaratıkların gezdiğini fark edene kadar. Solucan Gübresi projelerinde zararlı böcekler genel bir problemdir. Fakat solucanlarınızın çevresini bu böceklerin yaşamak istemeyecekleri bir hale getirerek bu problemi rahatlıkla çözebilirsiniz.

Vermikompost Zararlılarının Kontrolü

Solucan kutusu ziyaretçilerinin birçok türü vardır. Bazıları solucanlarla son derece uyumludur ve yiyeceklerin ayrıştırılmasına yardım ederler. Fakat diğerleri kırmızı Kaliforniya solucanları için ciddi bir tehlike teşkil edebilirler. Solucan yetiştirme kabındaki zararlı böcekleri tanımak, vermikompost zararlılarını daha iyi kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Tespih böceği ve yay kuyruk böceği – Bunlar genellikle solucanlarla aynı çevresel koşulları seven böceklerdir. Ayrıca bunlar mükemmel ayrıştırıcılardır. Eğer gümüş rengi, hap şeklinde tespih böcekleri ya da C şeklinde yay kuyruk böcekleri solucan yetiştirme kabınızda belirirse, endişelenecek hiçbir şey yok demektir. Aslında bu böcekler işlerinde solucanlara yardım ederler.

Sinekler – Sinekler de zararsızdır. Fakat bu böcekler hastalık taşıma potansiyellerinden ve çöplerin etrafında uçmalarından dolayı insanlar tarafından istenmezler. Yani, sinekler de solucanlara ayrıştırma sürecinde yardım ederler; ama solucan kabınızın yerine bağlı olarak kontrol altında tutulmaları gerekebilir.

Vermikompost üretiminde kullandığınız solucanları sadece taze artıklarla beslemeye çalışın. Yiyecekleri çok küçük parçalara bölün ki solucanlar daha hızlı yesin. Yiyecek çeşitlerini geniş bir yelpazeden seçin. Solucan besleme kabınızı nemli tutun ama ıslak olmasın. Solucan kabınızın üstünü gazete kağıdıyla örtmeniz sinekleri uzak tutacaktır. Eğer sinekler kağıdın üzerinde birikmeye başlarlarsa, kağıdı sık sık değiştirmeniz işe yarayacaktır. Ciddi sinek problemleri, larva ve yumurtaların yok edilmesi için bütün yatağın değiştirilmesini gerektirebilir.

Karıncalar – Karıncalar solucan gübresi üretimi ile uğraşanlar için bir problem haline gelebilir. Bu küçük, çalışkan yaratıklar solucan kutunuzdan yiyecek çalar ve hatta kıtlık yaşıyorlarsa solucanlara bile saldırabilirler. Karıncaların gelmesini engellemek için solucan yetiştirme kabının yerini değiştirin ve etrafına hendek kazarak su ile doldurun. Karıncalar suyu geçemezler.

Kırkayaklar – Kırkayaklar özenle beslediğiniz kırmızı Kaliforniya solucanı kolonisine saldırabilir ve onları öldürebilirler. Bu yüzden eğer kabınızda bu yaramaz yaratıkları görürseniz, dışarı çıkarıp yok edin. Eldiven takmayı unutmayın. Çünkü bazı türlerinin ısırığı tehlikeli olabilir.

Akarlar – Solucan kabınıza saldıran akarlar en kötüsüdür, çünkü minik yaratıklar oldukları için bunları fark etmek ve uzaklaştırmak güçtür. Bu zararlı böcekler, vermikompost projenizi göz açıp kapayıncaya kadar yok edebilirler. Neyse ki solucan gübresi projeleri çok nadir olarak bu zararlıların istilasına uğrar. Çünkü solucanlar kendilerini korumak için sölom adında bir çeşit sıvı salgılar.

Akarların boyutları minik olduğu için ancak atıkların üzerinde toplu haldeyken onları fark edebilirsiniz. Belli bir alanda toplandıklarında noktasal desenler oluştururlar. Eğer bu böcekler tarafından yenmiş bir yiyecek fark ederseniz, hemen yiyeceği dışarı alın. Yatağın yüzeyine bir dilim ekmek yerleştirin. Ekmeğin dışı akarlar ile kaplandığında bu ekmeği alın ve yenisini yerleştirin. Ayrıca yatağın nemini düşürmek bu zararlıları uzaklaştırabilir.

Solucan Gübresi Üretim Kabını Sineklerden Korumak

Solucan kapları, belli oranda dikkat istemelerine rağmen, bir çiftçinin kendine vereceği en büyük hediyelerden biridir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının çöpünüzü bitkiler açısından inanılmaz derecede zengin besinler içeren solucan gübresine çevirmesi sizi çok mutlu edecektir. Fakat en iyi solucan sistemleri bile vermikompost zararlılarına davetiye çıkarabilir. Meyve sinekleri can sıkan bir problemdir. Ama solucan gübresi üretim maceranızda karşılaşacağınız başka zararlılardan daha tehlikeli oldukları da söylenemez. Solucan rutininizdeki bir kaç değişiklik kabınıza dadanan sinekleri gönderecektir.

Solucan Gübresi Üretim Kabına Dadanan Sinekler Nasıl Önlenir?

Meyve sineklerini solucan kaplarından uzak tutmak zorlu bir uğraştır; Vermikompost ile uğraşanlar bu böcekleri yönetmenin bir yolunu bulmak zorundadırlar. Meyve sinekleri ve solucanların ihtiyaçları neredeyse aynı oldukları için solucan kutunuzdaki koşulları, sinekleri tamamen yok edecek ya da uzaklaştıracak biçimde ayarlamak ip üzerinde yürümeye benzetilebilir. İşte size sinek popülasyonunu kırmızı Kaliforniya solucanlarını yetiştirdiğiniz kaptan daha uzun süre uzak tutmanıza yardımcı olacak bir kaç öneri:

Solucanlarınızı bozulmamış ve çok küçük parçalara bölünmüş yiyeceklerle besleyin. Daha küçük lokmalar solucanlar tarafından kolayca tamamen yenir ve yiyeceğin çözünerek sinekleri çekmesi engellenir. Bozulmuş yiyecekler sinek larvaları için ideal konak olurlar. Bu yüzden zararlılardan kaçınmak için hala yenilebilir olan yiyecekleri tercih edin.

Solucanlarınızı çok fazla beslemeyin. Nasıl ki çürük veya büyük parçalara bölünmüş yiyecekler sinekleri çekiyorsa fazla besleme de olgun sinekleri vermikompost kabınıza yönlendirecektir. Bir kerede çok az bir miktar yiyecek koyun, daha fazlasını eklemeden önce solucanların hepsini yemesini bekleyin.

Yiyeceklerin üzerini örtün. Yiyecekleri gömüp, üst kısımlarını gevşek bir biçimde gazete kağıtlarıyla örttüğünüzden emin olun. Bu ekstra önlemler sineklerin solucanlarınıza verdiğiniz yiyeceklerin kokusunu almasını engelleyecektir.

Eğer kırmızı Kaliforniya solucanlarını besleme uygulamasını iyi yapıyorsanız ve buna rağmen sinek problemi yaşıyorsanız, sineklerle acilen ilgilenmeniz gerekecektir. Sinekler solucan kabında şaşırtıcı derecede hızlı çoğalırlar ve kısa bir süre sonra solucanlarınıza yiyecek hiçbir şey bırakmazlar. Yatağı sadece biraz nemli bırakarak kabınızın nem seviyesini düşürmekle işe başlayın. Sinek kağıdı asmak veya ev yapımı tuzaklar kurmak yetişkin sinekleri hızlı bir şekilde yok ederek yaşam döngülerini kıracaktır.

 

Mutfak Atıklarından Solucan Gübresi (Vermikompost) Üretmek

Solucan gübresi üretmek suretiyle atıkların azaltılması çevreye faydalı olmanın yanında çöp sahalarını ücretsiz organik gübreye çevirmenin en mantıklı yoludur. Mutfak atıkları, solucanlar için yiyecek olduğundan dolayı besin değeri yüksek organik gübre oluşturmanıza ve bunu bahçenizde kullanabilmenize olanak sağlar. Mutfak atıklarını değerlendirip kırmızı Kaliforniya solucanı beslemek suretiyle vermikompost elde etmek pratik ve çevreye uyumludur. Ayrıca hiç kirlilik oluşturmaz.

Mutfak Atıklarından Solucan Gübresi Üretmek

Solucanlar kesinlikle detaycı hayvanlar değildir. Tek ihtiyaçları olan, organik bir yiyecek, nemli bir yatak ve ılık bir ortamdır. Bu kolay ve ekonomik atık dönüşüm sisteminin ilk adımı, solucan gübresi yapacağımız kapların kapalı bir mekanda oluşturulmasıdır. Çok kısa bir süre sonra, bu küçük canlıları mufak artıkları ile besliyor olacaksınız. Bu sayede evsel atıklarınız azalacak ve toprağınızın artan kalitesini bitkilerinizdeki inanılmaz değişimlerle görebileceksiniz.

Mutfak atıklarından vermikompost üretmek için çok az bir alan yeterlidir. Mutfak artıklarınızı “siyah altın”a çevirebilmenin en iyi seçeneği kırmızı Kaliforniya solucanlarıdır. Günlük olarak kendi vücut ağırlıkları kadar yiyebilen bu canlıların atıkları bitkiler için zengin bir organik gübredir.

Vermikompost üretim Kapları Hazırlamak

Bu küçük arkadaşlar yardımıyla organik gübre yapmak için küçük tahta bir kutu yapabilir ya da basit plastik bir kutuya bir kaç düzenleme yaparak kullanabilirsiniz. Tahta bir kutu ya da plastik bir kutuyla başlayın. Bu işlem için hazır satılan bir solucan gübresi üretim kiti de alabilirsiniz. Fakat bu evinizde bulabileceğiniz diğer alternatiflere göre daha masraflı olacaktır. Evde solucan gübresi üretiminde kullanılacak her 450 gr malzeme için ortalama olarak 0,1 m2 alana ihtiyacınız olacaktır.

Bir sonraki adım, solucanlar için yatak hazırlamak. Solucanlar, karanlık, ılık ve nemli alanları severler. Ayrıca hazırlayacağımız yatağın yumuşak olması için nemli paçalanmış gazete kağıdı, saman ya da yaprak kullanmalıyız. Kabın alt kısmını 15 cm olacak kadar seçtiğimiz malzeme ile dolduralım.

En ideal kap, yiyecek atıklarına, solucanlara ve hazırlayacağımız yatağın sığması için 20-30 cm derinliğinde olmalıdır. Evde ya da seçtiğiniz her hangi bir yerde yapacağınız vermikompost işlemi için kullanacağınız kabın hava deliklerinin olduğundan emin olun.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları İçin Yiyecek Seçimi

Solucanlarınızı beslerken bilmeniz gereken bir kaç şey:
Solucanlar yiyecekleri biraz bozulmuş (fermente olmuş) hatta küflü severler. Yiyecek artıkları eğer küçük parçalar halindeyse solucanların yemesi daha kolay olur. Sert sebze ve meyveleri iki santimlik küpler halinde keserek kaba yerleştirin. Marul gibi hafif maddeler solucanlar tarafından daha kolay sindirilerek atığa dönüştürülür. Solucanları, süt ürünleri, et ve fazla yağlı yiyeceklerle beslemeyin.

Kötü kokan bir kap istemiyorsanız, solucanları ne kadar beslediğinize dikkat edin. Vereceğiniz besinin miktarı solucanların sayısına ve kabın büyüklüğüne göre değişir. Küçük başlayın. Yiyecek artıklarını da çok az miktarda yatak kısmına gömün. Yiyeceğin hepsini yiyip yemediklerini bir iki günde bir kontrol edin. Eğer yemişlerse, yiyeceği bir miktar arttırabilirsiniz. Fakat çok fazla arttırmamaya dikkat edin. Solucanlar atıkları işleyerek yüzeye doğru hareket ederler. Fazla beslemeniz durumunda alt kısımda birikecek olan işlenmeyen atıklar kötü kokacaktır. Evde solucan gübresi yaparken solucan kabına göre yiyecek miktarını ayarlamak için bir kaç deneme yapmanız gerekebilir. Bir kaç hafta içerisinde yiyecek artıklarının ve yatağın çürük olduğu halde temiz koktuğunu göreceksiniz.

Solucanların işlediği atıkları alın ve sürece bir avuç solucanla yeniden başlayın. Kabınız temiz, yiyecek artıklarınız az ve yeterli, kırmızı Kaliforniya solucanı koloniniz de sağlıklı olduğu sürece bu döngü neredeyse sorunsuz olarak devam edecektir.

 

 

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir