Koyu kırmızı renktedir. Diğer toprak solucanlarına göre daha narin, zayıf ve küçüktür.

Bu sebepten hareket kabiliyetleri daha fazladır. Daha çok galeri açabilirler ve kompost içerisinde açtıkları bu galeriler sayesinde gübrenin her tarafını dolaşıp fermantasyon + sindirim sisteminden geçiş sonucu kaliteli ve zengin içerikli bir ürünün üretimini yaparlar.

Solom diye bir sıvı salgılarlar. Bu sıvı sayesinde kendilerini patojenlere karşı korurlar. Aynı sıvıyı sindirim sistemlerinde de salgılar ve yedikleri besinleri; enzimler ve bu sıvı sayesinde parçalar ve bu değerli sıvıyı dışkılarınada karıştırarak çıkartırlar.

Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacak ve hızlı bir kompostlaştırma yapacaklardır. Zararlı düşmanlara karşı daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar.

İşte mucizenin tanımı budur. Solucanlara verilen organik besinler, solucanların bu doğal sindirim sisteminden geçerken bu enzim ve bağırsak faaliyetleri sonrası ortaya çıkan dışkı yani vermikest, parçalama gerektirmeyen bitkinin alabileceği formda yoğun bitki besin elementleri yüklenerek çıkar. Hem enzimler hem bitki besin elementleri hem Sölom sıvısı sayesinde son derece kaliteli ve değerli bir dışkı olan solucan gübresi; kök ve kök çevresinde ki hastalıklara (nematod,akar ve fusariyum) karşı direnç sağlar. Bu direnç ve besinler kök kılcalları ve ana kökler tarafından bitkiye aktarılır. Organik maddece zengin bu doğal gübre sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edeceksiniz.

Yetişkinleri 5 ile 8 cm uzunlukta olurlar. 0,6 – 0,8 gram ağırlığa sahip olurlar. Güneş ışığından korunmalıdırlar. Korunmadığı takdirde 20-25 dakika içerisinde ölürler. Yaklaşık

6-10 yıl yaşarlar. 1 adet solucan bir yıl içerisinde uygun ortamlarda 16 kat çoğalır.

Kompost kutusunun büyüklüğüne göre minimum 500-1000 adet ile başlanmalıdır. Çok solucan çabuk kompost demektir.