Home / Solucan Gübresi / Solucan Gübresi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Solucan Gübresi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Her Türlü Sebze, Meyve Bahçeniz, Bütün Tarla ve Sera Bitkileriniz için,
Besleyici, Köklendirici, Güçlendirici, Verim Arttıcı ve Erkencilik Sağlayan Özelliklere
Sahip %100 Gübredir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları (Eisenia Foetida) Nedir?

Solucan Gübresi 70 yılı aşkın süredir Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Avrupada ve dünyanın birçok gelişmiş tarım ülkesinde her tür meyve, sebze, ağaç ve bitki türlerinin yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılmakta olan organik bir gübredir.

 

Amerika Kaliforniya eyaletinde, çok yavrulayan bir solucan türü ile çok çalışkan başka bir solucan türünün laboratuvar ortamında melezlenmesi sonucu üretilen
Eisenia Foetida – Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanı cinsi kültür solucanları,  worm casting ve vermicompost üretimi için  tüm dünyada en yaygın kullanılan cins solucanlardır.

 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı adıyla bilinen Eisenia Foetida kültür  solucanları hızlı çoğalmaları, tüketim ve üretimlerinin çabuk olmaları ile bilinir. Bu nedenle Solucan Gübresi üretimi için en uygun solucanlardır.

Bu sebeple, tüm dünyada solucan gübresi yapımı işi için en çok kullanılan solucan cinsi Eisenia Foetida – Kırmızı Kaliforniya Solucanı‘dır.

Gerçek ve %100 Solucan Gübresi Nedir?

Mucizevi Solucanlardan  İki Tür Gübre Üretilir;

1- Worm Casting / Solucan Gübresi:
%100 Solucan Gübresi olarak da tanımlanabilir. Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de gübre denmektedir.
Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmemiş herhangi bir madde kalmamış ürüne Solucan Gübresi – Worm Casting denir. 

2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus:
Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak Solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışımıdır.
Bu nedenle elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, üretim süresine bağlı olarak %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama veya büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir. Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir.
Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.
Son yıllarda solucan gübresi işi yapanların çoğunluğu, ucuz teknikler içeren vermicompost üretimi yapmaktadırlar.

Solucan Gübresinin Faydaları

Solucan Gübresi

Meyve, sebze  ve tüm bitkilerin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, 
doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.

Solucan gübresi faydası, solucanların üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (Sölom Sıvısı) gübreye geçirmesi ve bu sıvı gübrede bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlamasıdır.

Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, fosfat bakterileri, mikoriza mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları, aminoasitler  ve enzimler bulunur.
Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.

About admin

Check Also

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir? Solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen, fakat bütçesi sınırlı olduğu için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir