Home / Solucan Gübresi / Solucan Gübresi Nerelerde Kullanılır?

Solucan Gübresi Nerelerde Kullanılır?

Tarımda Solucan Gübresi (Vermikompost) Kullanımı

Türkiye’de tarım yapılan arazilerin toprak yapısı organik maddeler açısından çok zayıf ayrıca yarı kuraktır. Bu açığı kapatmak ve gereken dengeyi sağlamak amacıyla ülkemizde toprağa kimyasal gübre uygulanmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizde petrolden sonra en fazla döviz çıktısına sebep olan şey, kimyasal tarım ürünlerine ödediğimiz paradır. 
Ülkemizde tarımsal alan olarak kullanılabilecek arazi miktarı bellidir ve gün itibariyle daha fazla genişletilme şansı yoktur. Artan nüfusun tarımsal ihtiyaçlarını karşılamak için tek şansımız, elimizde bulunan tüm toprağı en verimli şekilde kullanarak daha fazla üretim yapmaktır. Eğer ülkemizde organik gübre uygulamasına geçilmez ve geçmiş yıllarda olduğu gibi aşırı kimyasal gübre ve ilaç uygulanmaya devam ederse, gerek yer üstündeki gerekse yer altındaki tüm su kaynaklarımız kirlenecektir. Aşırı kimyasal kullanılan Trakya bölgesi başta olmak üzere, tüm ülkemizin tarım arazilerinde solucan gübresi kullanılması yönünde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği alternatif kazanç kaynağı olarak yapılabileceği gibi, özellikle kırsal kesimlerde kendi organik gübresini üretmek isteyenler tarafından yapılabilir. Solucan gübresinin üretim aşamasındaki maliyetlerinin oldukça düşük olması, kar payını üst seviyelere taşımaktadır.

solucangubresitarimSolucanlar için mükemmel yiyecek olan organik atıklar, sindirim sistemlerinden geçtikten sonra bitkiler için çok besleyici bir madde ortaya çıkar. Organik atık yığınlarından oluşturulan kompostların Kırmızı Kaliforniya solucanları tarafından yenilmesi ve sindirildikten sonra dışarıya atılmasıyla elde edilen değerli maddeye solucan gübresi (vermikompost) adını veriyoruz. Solucan gübresi suda %100 oranında çözüldüğü için humus gibi bitkilerin en fazla gerek duyduğu tüm besinleri doğrudan bitkiye kazandırma özelliğine sahiptir. ”Toprak solucanları bulundukları yerlerde toprağın organik madde içeriği, toprak strüktürü, alınabilir bitki besin madde içeriği, porozite, su tutma kapasitesi, infiltrasyon oranı ve toprak yoğunluğu gibi özellikleri toprak lehine değiştirebilme özelliğine sahip canlılardır”. Solucanlar toprak altında rahat hareket edebilmek ve toprakta var olan pek çok bakteriden korunmak için, sölom sıvısı adı verilen bir çeşit savunma mekanizmasına sahiptirler. Solucanlar tarafından salgılanan sölom sıvısının zararlı bakteriler veya organizmalara karşı çok etkili bir savunma olduğu ve bu özelliği sayesinde bitkileri pek çok hastalığa karşı savunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca omurgalı canlılarda oluşan kanser hücrelerine karşı tepki verdiği tespit edilmiş ve bu yönde yoğun araştırmalar yürütülmektedir. Ayrıca başta uzak doğu olmak üzere çeşitli ülkelerde çok geçmiş yıllardan bu yana toprak solucanları kullanılarak bazı ilaçlar yapılmaktadır. Toprak solucanları bir gün içerisinde ortalama olarak kendi kütlerinin %60’ oranında dışkı çıkarırlar. Bu dışkı bitkilerin en fazla ihtiyaç duyduğu elementler olan; nitrat, potasyum, kalsiyum, üre, fosfor ve magnezyum açısından inanılmaz derecede zengindir. Tüm bunlar zaten ticari tarım yapan çiftçilerimiz tarafından kullanılan kimyasal gübrelerin etken maddelerinin oluşturan elementlerdir. Solucan gübresindeki fark ise, bu elementleri organik olarak bitkiye vermesi ve kimyasal gübrelere oranla çok daha uzun süre bitkiyi beslemeye devam etmesidir.

solucan_gubresiGelişmiş ülkelere bakıldığında ülkemiz biraz geç bile kalmış olsa, günümüzde kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi için kolları sıvamış gözüküyoruz. İsrail gibi ülkelerin tarım alanlarında solucan gübresi kullanma oranı %70 olduğuna göre, bizim organik solucan gübresi üretimine biraz daha fazla yüklenmemiz gerektiği kesindir. Ülkemizde kırmızı Kaliforniya solucanı satışı yapılmakta ve bu melez tür kısa zamanda ürediği için sayılarını kısa zamanda çoğaltma şansınız vardır. Toprak solucanlarının organik atıkları süratli bir şekilde nitelikli organik gübreye çevirme potansiyelini keşfeden Abd, melez bir cins olan kırmızı Kaliforniya solucanını geliştirmiş ve solucan gübresi üretimini içine alan tüm bu oluşuma vermikültür adını vermiştir. Avrupa ülkeleri ve Abd başta olmak üzere bir çok ülkede vermikültür sektörü oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Verim olarak kıyaslama yapıldığında, bitkileri beslemek maksadıyla kullanılan diğer tüm organik veya kimyasal maddelere oranla, solucan gübresinin ticari bitki üretiminde %30 gibi daha iyi verim sağladığı görülmüştür. Kimyasal gübrelerin toprağı organik olarak beslemediği için geçici bir çözüm olduğu, ayrıca çevreye verdiği tahribat göz önüne alındığında solucan gübresinin organik olması sebebiyle çok daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Her sene üretim yapılan topraklarda bitkileri hayata bağlayan elementlerin yeterli derecede olması zaten mümkün değildir. Bu nedenle ticari tarım alanları başta olmak üzere solucan gübresi kullanımı ülkemizde çok daha yaygınlaşması gerekir.

Solucan Gübresi Bahçede Nasıl Kullanılır?

Solucan gübresini toprağa eklemek, toprağı havalandırır ve bitkilere faydalı besinler sağlayarak toprağın genel yapısını geliştirir. Yaprak biti ve örümcek yavruları gibi bitkilerden beslenen bir çok zararlının da uzaklaştırılmasında etkilidir. Aşağıda solucan gübresinin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi, Kaliforniya solucanlarının ürettiği organik yapıda bir gübredir. Vermikültür de denen solucan gübresi, genel olarak solucan dışkısıdır. Diğer taraftan solucan atığı da denebilir. Bu canlılar bitkisel ve organik besinler yedikleri için atıkları ideal toprak zenginleştiricidir. Solucan dışkısı, toprağın havalanmasını ve süzdürme seviyesini geliştiren top şeklinde parçacıklara benzer. Ayrıca, toprağın suyu tutma oranını da arttırır.

Solucan Atıkları Bitkiler İçin Kullanılabilir mi?

Tam üstüne bastınız! Organik solucan dışkısı bitkiler için mükemmeldir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu bütün besini içerdikleri gibi bitkilerin yetiştiği toprağı zengileştirirler. Neredeyse her tür bitki için kullanılabilirler. Ayrıca bitkilere direk olarak topraksız da kullanılabilir. Solucan gübresi formuna göre (sıvı-katı) bitkilere üstten, yandan ya da toprak altına gömülerek kullanılabilir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi üretmek ya da vermikompost yapmak kolaydır. Solucan kap ya da kutuları satın alınabilir ya da farklı boyut ve şekillerde hazırlanabilir. Fakat bu amaçla hazırlanan kutular, sığ (20-30 cm arası derinlik) olmalı ve dibinde delikler olmalıdır. Eğer çok derin olursa, koku problemi oluşur. Küçük kutular evde her yere (lavabonun altı vb. yerlere) sığması açısından daha kullanışlıdır.

Solucan besleme kabı hazırlarken, dibine kum ya da nemli gazete parçaları koyun. Sonra saman ya da yaprak atığı ekleyin. Sonra bir kat daha nemli gazete parçası ya da kum koyun. Solucanları ve mutfak ya da bahçe artıkları gibi yiyecekleri koyun.

Solucan Gübresi Nasıl Hasat Edilir?

Solucan gübresini hasat etmenin farklı yöntemleri vardır. En popüler yöntemlerden biri boşaltıp ayıklama yöntemidir. Bir yere bir yaprak gazete kağıdı veya plastik serin, solucan kabını buraya boşaltın. Solucanları toplayıp, yeni hazırlanmış bir kaba koyun. Sonra gübreyi bitkilerinizde kullanın.

Diğer yöntem, solucan gübresini kutunun bir tarafına ayırıp, diğer tarafa da yeni yatak eklemektir. Kutunun bir tarafına taze yiyecek koyun ve bir kaç hafta içinde solucanlar o tarafa göçecektir. Artık atıkları alabilirsiniz. Bazı durumlarda, solucan gübresini hasat etme işlemi alternatif kaplar kullanmayı da içerebilir.

Organik solucan gübresi kullanımı sağlıklı toprak ve bitkiler üretmenin mükemmel bir yoludur.

Topraktaki Solucanların Bahçeye Faydaları

Solucanlar, toprak kalitesi ve organik atıkların geri dönüşümünde önemli bir rol oynarlar. Atıkları verimi yüksek toprağa dönüştüren organizma ağının parçalarıdır. Bitkilerin gelişiminde bahçe solucanlarının faydalarından biri verimli topraktır. Bu solucanlar ayrıca toprağı işleme sürecinde de rol oynarlar. Çünkü toprak içerisindeki boşlukları arttırarak oksijenin köklere temas etmesine izin verirler. Bahçenizde, toprak solucanı nüfusunu arttırmaya çalışın veya kendiniz kırmızı Kaliforniya solucanı beslemeyi deneyin.

Toprak Solucanlarının Faydaları

Solucanlar toprağı kazıp, organik maddeleri yerler ve geri dönüştürürler. Solucanlar ortalama 21 C’lik toprakta çoğalırlar. Aşırı soğuk veya sıcak, az nemli ortam solucanlar için uygun değildir. Toprak orta derecede ılık ve nemli olduğunda solucanların en aktif oldukları şartlar oluşmuş demektir.

Onların tünel kazma davranışları toprağa suyun sızmasına yardımcı oluyor. Ayrıca toprağı da gevşettikleri için bitki köklerine ve oksijen kullanarak yaşayan bitki türlerine de oksijen ulaşmasını sağlıyorlar. Gevşek topraklar bitki köklerinin derine nüfuz etmesini ve daha fazla kaynağa erişebilmelerini sağlar, böylece daha büyük, daha sağlıklı bitkiler oluşturur. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının en büyük yararları ise çöpleri verimli gübreye dönüştürebilme yetenekleridir.

Çim Alanlarda Solucanlar

Solucanların oluşturduğu gübre, solucan atığı diye de adlandırılır. Teknik olarak bu organik atık, solucan dışkısıdır. Bu atıklar, bitkiler için mükemmel besin kaynaklarıdır, ama çim alanlar için bir sıkıntı teşkil edebilir.

Toprak solucanları, çim alanlarda görsel olarak hoş olmayan atık tepeleri, ya da höyükleri oluşturabilir. Fakat toprak solucanlarının yararları, bu küçük rahatsızlıklara ağır basar. Eğer sebze, meyve yetiştirdiğiniz bahçede bol solucan varsa, bunlar toprak kalitesine büyük katkı sağlayacaktır.

Topraktaki Solucanları Arttırmak

Kalıcı solucan yuvalarının zarar görmesini önlemek için toprağı derin işlemekten kaçının. Toprakta var olan solucanları “beslemek” için organik çerez katmanları oluşturun. Bunlar çim kupürleri, yapraklar veya diğer doğal gübre eğeleri olabilir.

Bahçede solucan nüfusunu tamamen yok edebilecek pestisitler (kimyasallar)  kullanmayın. Ayrıca organizmaların az olduğu bölgelere, solucanlı topraktan iki kürek nakledebilirsiniz. Onlar kısa sürede bölgeyi dolduracaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanı satışı bir çok üretici tarafından yapılmakta ya da İnternet’te mevcuttur. Vermikompost da bahçeye bu yararlı yaratıkları teşvik edecektir.

Solucan Kompostu

Solucanların bu geri dönüşüm kabiliyetini mutfak artıklarında kullanabilirsiniz. Kaliforniya solucanları, kutuda yapılan solucan gübresi (vermikompost) için en çok tercih edilen türdür. Toprak solucanları kazmayı severler ve kaçmaya çalışabilirler. Uysal kaliforniya solucanları ise mutfak artıklarınızı hızlı bir şekilde gübreye dönüştürür. Ayrıca bitkileriniz için gübre suyu da sağlarlar.

Kutunun altına gazete kağıdı ya da parçalanmış organik bir madde yerleştirin. Küçük bir şekilde doğranmış mutfak artıklarını ekleyin. Satın aldığınız Kırmızı Kaliforniya solucanlarını da kutuya koyun. İnce bir tabaka toprak ekleyin. Kompostu hafif şekilde nemli tutun. Hava delikleri açılmış bir kapak kapatın. Artıkları gübre haline getirmeye başladıklarında, tamamlanmış gübreyi bir tarafa sıyırarak ayırıp, daha fazla artık ekleyin. Bu küçük proje toprak solucanlarının faydalarının aynısını çok daha büyük bir oranda sağlar.

 

About admin

Check Also

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir? Solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen, fakat bütçesi sınırlı olduğu için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir