Solucan Gübresi Üretimi

Karlı Bir İş Solucan Gübresi Üretimi

Bir işe başlamadan önce ilk olarak aklımıza gelen; ben bu işten kar edebilir miyim sorusuna karşılık aldığımız cevapların bizi tatmin etmesidir. Solucan gübresi üretiminin karlı olmasının en büyük nedeni, bu canlıları beslemek için kullanacağımız hammaddeye çok kolay hatta bedava ulaşma şansımızın olmasıdır. Daha çok büyük ve küçük baş yanmış hayvan dışkısı ve bitkilerin çürümeye yüz tutmuş yaprak, sap veya kabuklarının karıştırılması ile elde edilen ve kompost adı verilen organik bir karışım ile beslenen Kırmızı Kaliforniya solucanları, yedikleri bu karışımı dışkılamak suretiyle solucan gübresi üretirler. Solucanları besleme aşamasında kullanacağımız tüm her şey neredeyse atık sınıfına girdiği için maliyetimiz çok düşük olacaktır. İşte Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliğinin karlı olmasının en büyük nedenlerinden biri budur.

Bu işe gönül verenler için nereden ve nasıl başlanmalı sorusuna gelecek olursak; bireysel veya profesyonel olarak iki şekilde bu işi yapmayı tercih edebilirsiniz. Profesyonel olarak solucan gübresi üretimi yapmak isteyenler belli bir yatırım karşılığında tesis kurmak zorundadır. Ülkemizde kurumsal olarak Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği yapan şirket sayısı henüz 8-10 adet kadar olduğu için gübre talebi karşılanamıyor ve devlet tesis kurmak isteyenler için çeşitli teşvik uygulamaları sağlıyor. Eğer bu işi kendi çapınızda yani bireysel olarak yapmayı planlıyorsanız büyük bir yatırım yapmanız gerekmez. Ayrıca kırsal alanda yaşıyorsanız ve azda olsa tarıma müsait arazi sahibiyseniz üreteceğiniz solucan gübresi ile tarım yaptığınız alandaki verimi arttırabilir, kimyasal gübreye para vermekten kurtulabilirsiniz.

Bireysel olarak 5-10 bin solucanla başlayarak etrafındaki ağır gübresini, bitkilerin yaprak, kabuk veya saplarını, anız atıklarını toplayıp bir yerde kompost haline getirip solucanlar için mama hazırlayabilirsiniz. Solucanlardan elde etmiş olduğunuz tamamen organik solucan gübresi sayesinde kimyasal gübreden kurtulmuş olur, fazla gelen gübreyi de ticari amaçla kullanabilirsiniz. Peki bu işi bu işi ticari amaçla neden yapmalıyız; çünkü bu iş çok karlı bir iş olarak öne çıkmaktadır. Gerek Kırmızı Kaliforniya solucanlarını beslemek için kullanılan hammaddenin bedava oluşu, gerekse solucanların çok hızlı üremesi bu iş için büyük bir avantajdır. Bu işe 25-30 bin lira ile başlayıp sabırlı olursak zamanla çok ciddi paralar kazanabiliriz. Bu işe evinin balkonunda başlayıp daha sonra büyük bir işletme boyutuna ulaşmış kimseler var. Tarım Bakanlığı bu işe gönül verenlere 2014 yılında 1 milyon 2015 yılında 2 milyon TL hibe vermiş ve desteklemektedir. Türkiye’de bu işi yapan ve büyük tesis boyutuna gelmiş 8-10 işletme mevcut ve bu işletmeler gün geçtikçe artmaktadır. Bu işe iş gücü boyutuna bakacak olursak ilk altı ay günde 1 saat, haftada bir gün bu işe ayıracak olursak artık solucan gübresi üretiminde tecrübe kazanmış ve kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği için gerekli bilgi ve tecrübeyi kazanmış olursunuz.

Solucan Gübresinin Faydaları

Solucan gübresinin bitkiler üzerindeki faydaları saymakla bitmez, genel başlıklar altında bu mucizevi gübrenin faydalarını sıralayacak olursak; bitki için özellikle sıcak ve kurak aylarda su tutma kapasitesini arttırdığı için bitkiyi korumakta ve içerisindeki yararlı birçok mikroorganizmalar sayesinde verim artışı sağlamaktadır.  Ayrıca bitkinin bağışıklık sistemini artırmaktadır.

Bitkilerdeki üremeyi arttırdığı gibi zararlı patojenlere, yabani otlara karşı önemli bir koruma sağlar ve böcek tehdidini ortadan kaldırır. Topraktaki organik madde miktarını arttırdığı gibi tamamen organik olarak adlandırdığımız organik aromaya ve lezzete sahip ürünler yetiştirmemizi sağlar. Bitkinin ihtiyaç duyduğu her şeyi kolaylıkla almasını sağlar ve soğuğa karşı bitkinin dayanıklılığını arttırır. Solucan gübresi ile yapılan çalışmalarda özellikle köklü bitkilerde %70’e varan verim artışı gözlemlenmiştir. Ayrıca solucan gübresi kullanılarak dikilen fidelerin tutma kapasitesinde büyük artış sağlandığı görülmüştür.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı ve Karakteristik Özellikleri

Kırmızı Kaliforniya solucanı, diğer adıyla  Latincede Eisenia Foetida  ilk defa Kaliforniya’da melezlenmesi  dolayısıyla Kırmızı Kaliforniya solucanı olarak adlandırılmıştır. Kendine özgü özellikleri olan ve ekolojik önemi fazla olan canlılardır  solucanlar. Doğadaki rollerine baktığımızda gerçekten solucanların toprak üzerindeki yararlı etkileri saymakla bitmez. Kırmızı kaliforniya solucanın karakteristik özelliklerini sıralayacak olursak; çok zayıf ışık dışında tüm ışıklardan kaçarlar ve güneş ışığına maruz kaldıklarında kısa süre sonra ölürler. Ne tür şeyler yerler sorusuna sıra geldiğinde; genelde büyük işletmelerde mama olarak fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresi ile beslenirler, fakat evde hobi olarak besleyenler için asidik olmayan meyve sebzeler; örneğin muz kabuğu, domates kabuğu  gibi  meyve sebze atıkları verilebilir. Özellikle çay posası ve kahve telvesi en çok sevdikleri şeylerdir. Günde ortalama ağırlıkları kadar mama tüketirler. Uygun şartlarda ortalama 5 yıla kadar  yaşayabilirler. 1000 solucan günde ortalama yarım kilo gübre üretir.  Kırmızı Kaliforniya solucanları 40°C’yi geçmeyen sıcaklıkta ve 0°C sıcaklıkta  hayatta kalabilirler,  20°C solucanların üretimi ve çoğalmaları için en ideal sıcaklıktır.

Kırmızı kaliforniya solucanlarının en önemli özelliklerinde biride çok çabuk üremeleridir. Ortalama üç dört ay içinde sayılarını ikiye katlayabilirler. Yumurtlayarak çoğalırlar ve bir solucan yılda yaklaşık olarak 1500 civarında yumurta bırakır, her bir yumurtadan 1 ile 21 arası solucan yavrusu çıkar. Yumurtaları limona benzeyip büyüklüğü ortalama mercimek tanesi kadardır. Yetişkin  solucanlar  yaklaşık üç dört ay sonra üreyerek sayılarını uygun şartlarda 20 katına kadar çıkarabilirler.

Toprak Solucanları Zararlı mıdır?

Dünya üzerinde var olan her bir birey olarak bir şekilde tarım alanlarına veya diğer canlılara zarar vermeyi görev edinmiş gibi hareket etmekten bir türlü kendimizi alamıyoruz. Daha fazla verim uğruna kullandığımız kimyasal gübre ve ilaç miktarı bir yana, toprak açısından hayati önem taşıyan canlıları bile zararlı sınıfına sokarak bizzat telef ettiğimiz yıllar çok uzak sayılmaz. Bundan birkaç yıl öncesine kadar toprak altında kendi halinde bir yaşam süren ve hiç bilmediğimiz halde toprak açısından inanılmaz gerekli oldukları anlaşılan toprak solucanlarını zararlı sınıfına koyarak kimyasal ilaçla katleden bilinçsiz insanlar şimdi solucan gübresi üretmek için çabalıyor. Evet, günümüzde toprak ve tarım açısından en faydalı canlılar olarak görülen toprak solucanlarından bahsediyorum. Torak altında açtıkları minik koridorlar ile toprağın havalanmasını ve nem dengesini sağlayan, ölmüş veya çürümeye yüz tutmuş olan bitkisel atıkları tüketerek dünyanın en kaliteli organik gübresini bulundukları toprak örtüsüne kazandıran ve tüm bunları yaparken sizden bir beklentisi olmayan yassı canlılardır toprak solucanları.

Toprak solucanları yaşayan hiçbir bitkinin köküne veya herhangi bir kısmına zarar verecek kapasitede canlılar değillerdir. Zaten dişleri olmadığı gibi canlı bir bitkiye zarar verecek herhangi bir organa da sahip değildirler. Aksine ölmüş veya yok olmaya yüz tutmuş olan organik veya bitkisel atıkları sindirim sistemlerinden geçirmek suretiyle bir çeşit organik gübre üretirler. Buna bilimsel olarak vermikompost veya halk dilinde solucan gübresi diyoruz. Yedikleri organik atıkları dışkılamak suretiyle ortaya çıkardıkları solucan gübresi, tarımsal alanların ihtiyaç duyduğu en değerli enzimleri bünyesinde barındırmakla kalmaz, aynı zamanda ürettiğimiz tarımsal ürünleri pek çok hastalığa karşı koruyan doğal antibiyotiklere sahiptir. Günümüzde belli başlı toprak solucanı türleri üzerinde yürütülen bilimsel çalışmalar ile melez bir cins olan kırmızı Kaliforniya solucanları üretilmiş ve bu cins, solucan gübresi (vermikompost) üretiminde kullanılmaktadır. Bu özel türü diğerlerine oranla daha değerli yapan özellikler ise; kısa zamanda üremeleri ve daha verimli bir şekilde organik solucan gübresi üretmeleridir. Kısaca kırmızı Kaliforniya solucanları tıpkı melez inek veya koyun cinslerinde olduğu gibi verim ve üreme odaklı ilerleme amacıyla ortaya çıkarılmış bir çeşit kültür solucanlarıdır. Burada tek amaç üreme hızını arttırmak ve solucan gübresi üretiminden daha fazla verim almaya çalışmaktır.

 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı

Hobi amaçlı veya işletme bazında vermikompost projesi düşünen girişimciler için kırmızı Kaliforniya solucanı satışlarımız başlamıştır.

Solucanlarımız, ülkemizde kırmızı veya kızıl Kaliforniya solucanı olarak bilinen safkan eisenia foetida cinsidir.

Kırmızı Kaliforniya solucanı satın almak isteyen girişimciler sipariş verebilirler. Telefon numaranızı bırakmanız durumunda size en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Bizden satın aldığınız solucanları analiz ettirebilirsiniz. Tümü %100 safkan eisenia foetida cinsidir. Aksi durumda koşulsuz iade edebilirsiniz.

En kısa zamanda evde sadece kendi ihtiyacı kadar solucan gübresi üretmek isteyenler için hobi kiti satışlarımız aktif olacaktır.

Neden Solucan Gübresi Üretmeliyiz?

Tüm dünyada yiyeceklerin üçte biri; yaklaşık olarak 1,3 milyar ton yiyecek her yıl çöpe atık olarak gidiyor. Bunca gıdayı üretmek için harcadığımız emekte boşa gidiyor. Ve işin kötü tarafı bize masraf çıkarıyor. Tek başına Amerika yılda yemek atıklarını toplamak için yaklaşık olarak 165 milyar dolar harcıyor. Yemek, enerji ve para israf ediyoruz.

Şüphesiz en kötü tarafı değişim şansımızı israf ediyoruz. Gıda tüketim sistemini daha verimli hale getiremiyoruz. Bu değişimi gerçekleştirmek istiyorsanız çalışkan, sessiz dostlarımızı tanımalısınız; Kırmızı Kaliforniya solucanları.

Solucanlar, organik atıkları inanılmaz bir biçimde doğal gübreye çevirirler. Çöpe attığımız organik atıkların %75’i solucan gübresi üretmek için mama olabilir. Evinizde bir kompost kutusu kullanarak vermikompost sürecini öğrenebilirsiniz. İlk olarak solucanlara ihtiyacınız olacak. Sıradan toprak solucanlarına değil. Bu işin uzmanı olan, kırmızı Kaliforniya solucanlarına!

Burada biz devreye giriyoruz. Kırmızı Kaliforniya solucanı satın almak isteyen çevre dostu girişimcilerin bu ihtiyacını uygun fiyata karşılıyoruz.

Bu kırmızı Kaliforniya solucanları, derin yuvalar yerine yüzeye yakın yerlerde ve oda sıcaklığında yaşarlar. Ve uygun organik atıkları, organik gübreye çevirmek için en uygun solucan türüdür.

Solucanları dış etkilerden korumalısınız. Yaşamaları ve çalışmaları için uygun bir alan olmalıdır. Biraz yatak malzemesine ihtiyacınız olacak. Kesilmiş gazete ya da karton parçaları, biraz ıslaklık ve tabi ki yiyecek. İlk başta evsel yemek atıklarınız, yani organik mutfak atıkları. Solucanlar organik yemek atıklarını ve diğer bitkisel atıklarınızı keyifle çok değerli bir gübreye çevirirler.

Solucanlar Organik Atıkları Nasıl Gübreye Çevirirler?

Atıkların çürüme prosesini hızlandırırken bütün bitkiler için faydalı besin elementlerini gübre olarak tekrar kullanılabilir forma getirirler. Bu sürecin zamanlaması solucan sayısına, ortam sıcaklığına ve kutuya ne kadar organik atık attığınıza göre değişir. Hesaba katılması gereken bir zamanlama daha var. Sağlıklı bir kompost kutusu ortamında solucanlar çoğalmaya başlarlar. Üreyecek olgunluğa eriştiklerinde gövde merkezlerinde halka şeklinde bir kalınlık oluşur. Üç aylık erişkinliğe ulaşmış solucanlar haftada 2-3 adet yarı şeffaf, sarı koza bırakırlar. Yeni bebeklerin yumurtayı kırmaları 11 hafta sürer. Eğer kompost kutunuzun içi solucan makarnası dolu gibi görünüyorsa, cömertlik yapıp arkadaşlarınızla paylaşmanın, hatta solucan gübresi kulübü açmanın zamanı gelmiş demektir. Ya da solucanları kendinize saklayıp bu işi bir işletmeye çevirebilirsiniz.

Solucan gübresi sadece kompost kutularında üretilmez. Bu iş birçok girişimciyi çeken bir yatırımdır. Büyük çaplı işletmeler yüklü miktarda organik atık, hatta hayvan dışkısını işleyerek zengin içerikli gübreye, organik solucan gübresine dönüştürürler.

Değerli bir toprak gübresi olmasının yanı sıra bitkinin zararlı patojenlere karşı direncini arttırır. Kentleşme sebebiyle arazi eksikliği yaşanan yerlerde küçük ölçekli tarıma ilginin artması, solucan gübresine talebin artması demektir.

Birçok ülke vermikompost üretimini sıfır atık stratejisi olarak benimsemiş durumdadır. Ve solucanların yiyebileceği mutfak atıklarını ihtiyaç duyan yerel tarım alanlarına satmaktadırlar. Böylece çöp alanlarına para harcamak yerine, atıklardan yeni bir değer oluşturabilir, besin zincirine yeniden sokarak daha sürdürülebilir hale getirebiliriz.

Hepsi bu mütevazı solucanların yardımıyla olabilmektedir. Bu minicik canlılar atıklara bakışımızı değiştirmekle kalmıyor, dünyadaki yerimize de değer katıyor. Masamızda bu minik dostumuza yer ayırmamız yeterli. Gerçek anlamda bir sandalyeye de gerek yok. Sadece bir kutu yeterli.

Solucan Gübresi Üretimi İçin En İyi Solucan Cinsleri

ş hayvan gübresi yakınlarında, çürüyen organik atıkların altında ve diğer organik ortamlarda bulabilirsiniz. Problem, onları tanıyabilmektir. Kırmızı Kaliforniya solucanları ile diğer solucanlar arasındaki farkı anlamak uzmanlık gerektirir. Bu yüzden en iyisi onları satın almaktır. Eğer yakınlarınızda kırmızı Kaliforniya solucanı satışı yapan bir yer yoksa İnternetten bulabilirsiniz. İyi ölçülerde bir solucan gübresi üretim kutusu yapmak için ihtiyacınız olan solucan sayısı 1000-10000 adettir.

Solucanlar ve vermikompost kutusu koku yapmaz. Bu yüzden solucanları yıl boyunca içeride tutabilirsiniz. Vermikompost, mutfak artıklarınızı değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca çocuklarınız da solucan kutunuza yardım etmeyi çok seveceklerdir. Eğer solucan gübresi üretmek için doğru solucanları seçer ve düzenli bir şekilde beslerseniz, bitkileriniz için düzenli organik gübre sağlayabilirsiniz.

 

About admin

Check Also

Solucan gübresi

Solucan Gübresi Nerelerde Kullanılır?

Tarımda Solucan Gübresi (Vermikompost) Kullanımı Türkiye’de tarım yapılan arazilerin toprak yapısı organik maddeler açısından çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir